Jinekolog Doktor Telefonu

   Erken yaşta Hamile kalmak bebekte sorun yaratırmı ?

Erken Yaşta Hamilelik

hamilelik psikolojisiErken yaşta hamile kalmak tasvip ettiğimiz birşey değildir.Özellikle 16 yaş ve öncesinde kızlar ergenliğini tam anlamıyla tamamlayamadığı için evlendirilmesi ve hamile kalması riskli bir durumdur.15-16 yaş altındaki gebeliklerdeki esas sorun ise kadının fiziksel olarak gerekli olgunluğa erişmemiş olmasıdır.

17-18 yaş altındaki hamileliklerde sıradışı olayların yaşanması olağan bir durumdur. Bunun sebebi ise annenin anatomik yapısının henüz tamamlanmamış olmasıdır. İlk başta zayıflık ve kansızlık görülebilir.Ayrıca Doğum yavaş ilerler çünkü çatı darlığı sebebi bulunmaktadır. Bununla birlikte doğum sonrası ani ölüm ve kanama olabilir.

Türkiye'deki 15 yaş altı hamileliklerin sayısı oldukça fazladır. Bunun başlıca sebebi ise genelde eğitimsizliktir.Günümüzde ergenlik çağı 12 yaşında başlıyor.Bundan 200 yıl öncesinde ise bu sınır 17 yaş idi. Araştırmalara göre önümüzdeki yüzyıl içinde Ergenlik çağına girme yaşının dahada düşmesi bekleniyor. Bu nedenle dünyada erken hamileliğin artacağıda söylenebilir. Gebelikte 15 yaş altı sınırın Avrupada kızların cinsellikle erken yaşta tanışması hamile kalacağının farkına varamaması veya farkına vardığında ise yasal kürtaj işleminin yapılamayacak kadar geçmiş olması iken ülkemizde ise geleneksel sebeplerden dolayı erken hamilelikler görülmektedir.

 

Hamilelik Depresyonu

Hamilelik Kadınların Psikolojisini Bozarmı ?
Hangi Doğum Şeklini seçmeliyim ?
Akraba Evliliği
Erken Yaşta Hamilelik Bebekte Sorun Yaratırmı ?
Kürtaj
FACEBOOK
jinekolog doktor ahmet vehbi koca
      ANKET
 
      E-BÜLTEN
 
      EVLİLİK VE SAĞLIK
 
      ESTETİK
 
      GÜZELLİK
 
      SIKÇA GÖRÜLEN SORUNLAR
 
      OSTEOPOROZ
 
      JİNEKOLOJİ
 
      OBSTETRİK
 
      MEME HASTALIKLARI
 
      KISIRLIK VE TÜP BEBEK
 
      CİNSELLİK
 
      MENOPOZ