Jinekolog Doktor Telefonu

   Genital Enfeksiyon

Genital Enfeksiyon Nedir ?

Bayanlarda sıkça rastlanan vajina bölgesindeki enfeksiyon rahatsızlıklarının tümüne "Genital Enfeksiyon" adı verilir. Genital Enfeksiyonlardan korunmanın ise en önemli aşaması ise erken teşhis edilip tedavi edilmesidir.Çok sıkça rastlanan bu enfeksiyonlar rahatsızlık yaşatır ve en önemlisi ise kalıcı hasara yol açabiliyor olmasıdır.Vajinit Sorunu olan kadınların en çok etiikleri şikayetler arasında kaşıntı,sümükümsü akıntı , Vajenden gelen kötü kokulardır.

Genital Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir ?

Vajinal akıntı mutlaka görülür,Eğerki görünmüyorsa mutlaka farklı bir enfeksiyonlar birlikte gelmiştir.Çoğu zaman o bölgede bir hassasiyetle birlikte tiksindirici kötü bir koku yayılır. Ayrıca dış genital bölgede kızarıklık, şişlik ve kaşıntı olabilir. cinsel ilişki esnasında ağrı şikayetleri görülerbilir. İdrarınızı yaparken genital bölgede yanma hissi olabilir.Vulvada kaşıntı, vajinada yanma hissi, idrar yaparken sızlama ve yanma, kronik olgularda koyu beyaz vajinal akıntı en sık görülen semptomlardır. Başka bir enfeksiyon daha yoksa koku olmayabilir. Bu belirtiler sıcakta yaz aylarında ve geceleri artabilir.

Genital Enfeksiyon Tanısı Nasıl Konur ?

Vajinal yoldan gelen akıntı örneği ile hazırlanan örneğin mikroskopta, parazitin kamçılı hareketinin görülmesi tanıyı kesinleştirir. Vajinal kültürde ve floresan antikor tekniğindeki pozitiflikler tanıyı netleştirir.

Genital Enfeksiyonlar Nasıl Tedavi Edilir ?
  • • 7 gün boyunca sabah akşam 'Metronidazol 500 mg'
    • Sadece1defa ağızdan 'Metronidazol 2 gr'
    • 7 gün boyunca sabah akşam 'Klindamisin 300 mg'
    • 5 gün boyunca günde1 defa vajinadan 'Sulfonamidli krem'
    • 7 gün boyunca sabah öğle akşam gece yatarken 'Ampisilin 1 gr'
  •    Bu ilaçları doktorunuza muayene olmadan kullanmayınız !
Genital Enfeksiyondan Korunma Yolları Nelerdir ?

1- Tuvalet yolu ile bulaşan Genital Enfeksiyonlardan Korunma
Tuvalete girdiğinizde anüs bölgenizi temizlerken dikkat edin.Çünkü bu bölgedeki mikropları vajinaya taşıdığınızda Genital enfeksiyona neden olur. Tuvalet kağıdını kullanırken arkadan öne doğru kesinlikle kullanmayınız.

2- Vajinal Duş yolu ile oluşan Genital Enfeksiyonlardan Korunma
Vajina Duşu Tehlikelidir. Sanılanın aksine vajina içini basınçlı su ile yıkamak hijyenik bir davranış değildir. Bu şekilde bir uygulama vajina içerisinde bulunan mikroorganizmalar ile bölgedeki asit-baz dengesini değiştirir. Bu denge son derece hassas olup ufak oynamalar bile bazı mikroorganizmaların olması gerekenden fazla çoğalması ve enfeksiyon yaratmasına neden olabilir. Yine var olan sessiz enfeksiyonların rahim içi ve tüplere doğru ilerlemesine yardımcı olabilir.

3-Nem yolu ile oluşan Genital Enfeksiyonlardan Korunma
Genital bölge herzaman kuru kalması gereken hassasiyete sahiptir.Nemli kalması başta mantar olmak üzere birçok genital enfeksiyona yakalanma yüzdesini artırır.. Genital bölgenizi korumak istiyorsanız organik ürünleri tercih ediniz.Kuru kalmasına özen gösterin hatta duştan sonra yardımcı olarak fön veya kurutma makinesi ilede kurutabilirsiniz.

4- Giysilerin oluşturduğu Genital Enfeksiyonlardan Korunma
Lütfen Dar giysileri tercih etmeyin çükü dar pantolon gibi vajina bölgesini sıkan ve terleten türdeki giysiler özellikle kot pantolonlar genital bölgede nem oranını artırır ve terlemeye sebeb olur.Bu bölgedeki nemlenme ise başta vajina mantarı olmak üzere bir çok genital enfeksiyona sebep olur.

4- İç Çamaşırlarının oluşturduğu Genital Enfeksiyonlardan Korunma
Genitalsağlığınıziçin mutlakave mutlaka pamuklu organik iç çamaşırlarını tercih edin çünkü vajina bölgesindeki nem ve ıslaklığı emme özelliği ve organik olmayan tekstil kumaşlarından yapılmış iç çamaşırları mutlakaki bir enfeksiyona yol açacaktır.

Öneriler : Genital bölgenizi sabunla yıkamayın , Beyaz tuvalet kağıdı kullanın vajinanız için koku giderici parfüm ve kimyasal kometik ürünleri kesinlikle kullanmayın.Birden fazla kişi ile ilişkiniz var ise eğer mutlaka prezervatif ile korunmayı unutmayın.

Eğerki genital bölgenizde bir sorun,şüphe yada yada belirti var ise öncelikle mutlaka Jinekolog Hekime muayene olunuz. Çeşitli öneriler veya internetten okuyarak elde ettiğiniz bilgiler sizlere kesin sonuç vermez ve tanı konulamaz.

   Başlıca Genital Enfeksiyonlar

vajinal akıntı  Vajinal Akıntı
Vajinal Akıntılar Fizyolojik ve Patolojik olarak iki bölümde incelenir.Fizyolojik Akıntılar dediğimiz yani doğal akıntılar , cinsel ilişki esnasında oluşan vajina içi beyaz renkli ıslaklık , Adet Kanaması Östojen hormonlarının değişmesi ile meydana gelen akıntı veya gebelik sırasında meydana gelen akıntlardır.Birde Patolojik yani doğal olmayan akıntılar vardır.Bunlar Rahim Kanseri hastalıklarında ,Vajinadaki Mantar hastalıklarında , cinsel yolla
Devam
vajinada kaşıntı  Vajina Bölgesinde Kaşıntı
Vajinadaki kaşıntılarınbir çok sebebi vardır ancak en önemli nedeni ise vajinal enfeksiyonlardır. Bunun yanı sıra allerjik nedenler ve çeşitli deri sorunları olasılığı ile birlikte , bunun yanında genital bölgedeki kanser hastalıklarıda vajinal kaşıntı şeklinde görülebilir. Vajinal enfeksiyonların en önemli sebebi olan vajen pH’ının
Devam
vajina mantarı  Vajina Mantarı
Devam
bakteriyel vajinit  Bakteriyel Vajinit
Devam
Trikomonas Vajinit Enfeksiyonu  Trikomonas Vajinit Enfeksiyonu
Devam
sistit  Sistit
Devam
rahim ağzı enfeksiyonu servisit  Rahimağzı Enfeksiyonu (Servisit)
Devam
toksik şok sendromu  Toksik Şok Sendromu
Devam
 Vajinal Tampon Kullanımı
Devam
yumurtalık iltihabı  Yumurtalık İltihabı ( Pelvik Enfeksiyon )
Devam
bartolin kisti  Bartolin Kisti ve Absesi
Devam
genital kıl kökü iltihabı çıban  Genital Kıl Kökü İltihabı (Çıban)
Devam
 
FACEBOOK
jinekolog doktor ahmet vehbi koca
      ANKET
 
      E-BÜLTEN
 
      EVLİLİK VE SAĞLIK
 
      ESTETİK
 
      GÜZELLİK
 
      SIKÇA GÖRÜLEN SORUNLAR
 
      OSTEOPOROZ
 
      JİNEKOLOJİ
 
      OBSTETRİK
 
      MEME HASTALIKLARI
 
      KISIRLIK VE TÜP BEBEK
 
      CİNSELLİK
 
      MENOPOZ