Jinekolog Doktor Telefonu

   Kızlık Zarı (Hymen)

ilk cinselilişkimde kanama olmadı nedenVajinanın ağız kısmının bir bölümünü örten bir mukoza tabakası olarak bilinen Kızlık Zarı anatomik olarak  vestibilum vajina ile vajina arasında bulunur. Ortasında bulunan boşluktan dışarı vajinal salgılar atılır. Kızlık zarı kişiden kişiye doğuştan farklı olabileceği gibi , yaşa, doğum olup olmamasına ve cinsel deneyime göre de değişiklik gösterebilir ve 6 çeşit kızlık zarı vardır.
Yarımay şeklinde ise Hymen Semilunare,
halka şeklinde ise Hymen Annulare, 
Kalbur gibi delikli ise Hymen Cribriformis,
Her iki tarafıda açık ve ortada bir bölme şeklindeyse Hymen Septate diye adlandırılır. Anuler hymen (yuvarlak halka) en sık görülen hymen şeklidir. Bazen ortasındaki delik çok büyük bir penisin geçmesine rağmen yırtılmayabilir, bu durumda ‘hymen duhule müsait’ denir . Halk arasında  ‘esnek zar’ olarak bilinir. Mikriperfore Hymen de ise zarın ortasındaki delik çok küçüktür, adet kanaması olur ancak oldukça ağrılıdır


Hymen ismi Eski yunan evlilik ve düğün tanrısı Hymenaeus dan gelir.
Kızlık zarı isminden dolayı bir zar gibi düşünülse de aslında bir zar değildir. Dış genital organlarıngirişinden itibaren 2-3 cm kadar içerde ve 2-3 mm kalınlığında zarımsı bir doku kıvrımıdır. Kızlık zarının yapısı ve şekli embriyo döneminde belirlenir, her 1000 kadından 1 i kızlık zarı olmadan doğmaktadır. Embriyonel hayatın  6. Ayına kadar burada delik bulunmaz ve hymen perde şeklindedir.Delikler gelişimin daha ileri aşamalarında ortaya çıkarlar. Eğer delikler oluşmazsa buna Hymen İmperferatus (Atresia Hymenalis)  adı verilir. Hymenin ortasında delik yoktur ve vagina girişi tamamen kapalıdır. Adet sikluslarının başlaması ile genç kızlarda siklik bir şekilde şiddetli karın ağrılarının olması ve adet olamama şeklinde belirti verir. Bu durumda  adet kanı dışarı atılamayacağı için tıbbi müdahale gerekir.

Genellikle kızlık zarı ilk cinsel ilişkide yırtılır ve birkaç parçaya ayrılır. Doğum esnasında bunlar da kaybolur ve yerinde kalan küçük kabartılara caruncula hymenales adı verilir. 

Anatomik olarak bilinen bir fonksiyonu yoktur. İlk cinsel ilişkide penisin vajinaya girmesiyle esneyip genişler veya yırtılır ve kanar. Bu nedenle pek çok toplumda kızlık zarı ile kadının bekareti ilişkilendirilir Kızlık zarının yırtılmış olması kadında bekaretin bozulduğunun kanıtı olarak değerlendirilir. Ancak yapılan araştırmalara göre kadınları yarıya yakın bir kısmında ilk cinsel ilişki sırasında kanama olmamakta veya fark edilemeyecek kadar az olmaktadır.

Kızlık zarının şekli tarif edilirken saat kadranı görüntüsü kullanılır. Sırt üstü yatmış hasta da saat 12 üretranın altına, saat 6 anüse yakın bölgedir.

İlk defa cinsel deneyim kazanmış bir bayanda cinsel ilişki esnasında yada sonrasında vajina yolunda bir kanama olmadıysa bunun nedenini merak eder. Kanama beklenmesinin sebebi ise Kızlık Zarı'dır (Hymen).Kızlık zarları yapısal farklılık gösterir 6 çeşit kızlık zarı vardır. Elastiki türde bir kızlık zarı ilk ilişkide esnek olmasından dolayı yırtılmayabilir.Yada Her kızlık zarı yırtıldığında kanama olacak diye bir katikural yoktur.Ancak çok nadir olarak rastlanan elastiki yapıdaki kızlık zarı esneklik gösterdiğinden dolayı kanama olmaz.

İlk cinsel ilişkide kanama olmamasının diğer bir sebebi ise kızlık zarının biraz içeride olmasıdır.Bazıdurumlarda penis boyunun yetersizolmasından dolayı Kızlık zarına yeterli düeyde ulaşamadığından kızlık zarı yırtılmayabilir.Bu ancak Jinekolojik muayene sonucunda anlaşılabilen bir durumdur. Bazen bir kaç cinsel deneyim sonucunda kanama görülebilir.

Kızlık Zarı (Hymen)
Kızlık Zarı Çeşitleri
Kızlık Zarı Dikimi
FACEBOOK
jinekolog doktor ahmet vehbi koca
      ANKET
 
      E-BÜLTEN
 
      EVLİLİK VE SAĞLIK
 
      ESTETİK
 
      GÜZELLİK
 
      SIKÇA GÖRÜLEN SORUNLAR
 
      OSTEOPOROZ
 
      JİNEKOLOJİ
 
      OBSTETRİK
 
      MEME HASTALIKLARI
 
      KISIRLIK VE TÜP BEBEK
 
      CİNSELLİK
 
      MENOPOZ