Jinekolog Doktor Telefonu

   Kürtaj sınıflaması

Kürtaj Nedir ?

Kürtaj yapılış şekillerine göre şu şekilde sınıflandırılmaktadır.

1. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması: Halk arasında yaygın şekilde kullanılan kürtaj işlemi budur.İstenmeyen gebeliklerin sonladırılmasında kullanılan en yaygın yöntem karman kanülü denilen bir enjektörün büyük şeklinin ucuna takılmış kanülün rahim içine yerleştirilerek negatif basınçla içerideki materyali emmekten ibarettir.Bu aletin biraz daha gelişmiş şekli olan ve elektrikli vakum ekstratör aletinin ucuna takılan kanülün aynı yöntemle negatif basınçla gebelik mahsülünü çekmekten ibarettir.
18 yaşından büyük kadınlarda kendi isteği ile evli olanlarda kocasının izni alınarak yapılır.İstenmeyen gebeliklerde 10. haftaya kadar kanunen gebeliğin sonlandırılması mümkündür.18 yaşından küçük kızlarda ebeveynlerinin ve savcılığın izni ile yapılmalıdır.Yine diğer bir konu akli dengesi yerinde olmayana kadınlarda savcılık izni ile büyük gebeliklerin de sonlandırılması mümkündür.

2. Anembryonik gebelik,mol hidatiform,in utero mortfeatalis,tam olmayan düşük gibi gebeliğin zarar görmüş mahsullerinin alınması aynı yöntemlerle yapılır.

3. Probe küretaj Kanama bozukluklarında teşhis ve tedavi amacıyla yapılan işlem olup kanamaya neden olan rahim içinin kalınlaşmış olan bölümünü kazıyarak almaktan ibarettir.Kalınlaşmaya bağlı oluşan kanama bozukluğu kazıma işlemi sırasında tedavi edilmiş olur ve çıkan materyal patolojik tanı için patoloji laboratuarına gönderilir.

4. Pipel ile parça alınması Menapozda ki, herhangi bir yaştaki düzensiz kanamalarda eğer kanama aşırı şiddetli değilse sadece patolojık tanı için pipel denilen aletle basitçe parça alınması işlemidir.

5. Fraksiyoneküretaj Belli yaşlardaki düzensiz kanamalarda gelen kanamanın rahim ağzındaki bir parçadan mı, yoksa rahim içindeki bir patolojik dokudan mı?, gelip gelmediğinin saptaması için önce rahim ağzı kanalından sonra rahim içinden parça alma işlemine fraksiyone kürtaj denilir. Özellikle düzensiz kanamalarda kanser şüphesi varsa,rahim ağzı kanalı ya da rahim içi kanseri olup olmadığının tespiti için yapılan müdahaledir.

6.Revizyoneküretaj(Restküretaj,RC) Spontan düşüklerden sonra içeride kalan parçanın alınmasıdır.Kalan parçalar bazen gelişen iltihaba bağlı olarak yapışmış olması nedeniyle kazımak gereklidir.Bu işlem için küret denilen metal aletler kullanılır.

7. Bumm küretaj Doğumdan sonra bebek eşinin bir kısmının ya da bebek eşinin zarlarının içeriden kalma şüphesinde yapılan kürtajdır. Yine büyük metal küret denilen aletlerle yapılır.

8. PC (Probe cüretage) Hormonal nedenlerle örneğin ovulasyon olup olmadığının saptanması amacıyla tek bir noktadan parça alınması işlemidir.Adet başlangıcından ilk 6 saatte yada kanamanın 21. gününden yapılır.

Rahim içi mukozasından alınan bir parçanın patolojik anatomik olarak araştırılması ile yumurtlama olup olmadığı tespit edilir.Bir çok hekim, olası bir gebelik ihtimali nedeniyle adetin ilk 6 saati içerisinde yapılması gerektiğini bildirmiştir.Son yıllarda yumurtlama olup olmadığı tespiti için bir çok yöntem geliştirilmiştir.Probe kürtaj bu yüzden pratikte yapılmamaktadır.
;
jinekolog doktor

jinekolog doktor zehra gündoğan
jinekolog doktor zehra gündoğan
jinekolog doktor zehra gündoğankürtaj

   Kürtaj ile ilgilidiğer makaleler

kürtaj Kürtaj
kürtaj Kimler kürtaj olabilir
kürtaj Kürtaj kaç aylık bebeklere yapılır
kürtaj 2 Aylık bebek kürtajla alınırmı
kürtaj 3 Aylık bebek kürtajla alınırmı
kürtaj 4 Aylık bebek kürtajla alınırmı
kürtaj 5 Aylık bebek kürtajla alınırmı
kürtaj Kürtaj riskleri
kürtaj Kürtaj sonrası ağrı
kürtaj Kürtaj sonrası kanama
kürtaj Kürtaj zararları
kürtaj Kürtaj nasıl yapılır
kürtaj Kürtaj sonrası Gebelik
kürtaj Kürtaj Sonrası Tampon Kullanımı
kürtaj Düşük Yapmak
kürtaj Kürtaj Sancısı
kürtaj Kürtaj Yasası
kürtaj Kürtaj Ne Zaman Yapılır
kürtaj Kürtaj Sınıflaması
kürtaj Kürtaj öncesi yapılması gereken testler
kürtaj Kürtaj Teknikleri
kürtaj Kürtaj sonrası bakım
kürtaj Kürtaj sonrası kanama
kürtaj Kürtaj sonrası ilk adet
kürtaj Kürtaj sonrasında cinsellik
kürtaj Kürtaj sonrasında hamilelik
kürtaj Kürtaj Fiyatları
kürtaj facebook sayfası
jinekolog doktor ahmet vehbi koca
      ANKET
 
      E-BÜLTEN
 
      EVLİLİK VE SAĞLIK
 
      ESTETİK
 
      GÜZELLİK
 
      SIKÇA GÖRÜLEN SORUNLAR
 
      OSTEOPOROZ
 
      JİNEKOLOJİ
 
      OBSTETRİK
 
      MEME HASTALIKLARI
 
      KISIRLIK VE TÜP BEBEK
 
      CİNSELLİK
 
      MENOPOZ