Jinekolog Doktor Telefonu

   Kürtaj teknikleri

Kürtaj teknikleri Nedir ?

Dilatasyon ve Kürtaş: Önce rahim ağzının metal bujilerle dilatasyonu sonra gebeliğin mekanik olarak küret denilen metal cisimlerle parçalanarak çıkartılması işlemidir.Dilatasyon sonrası vakum yada karman kanülü de kullanılmaktadır.

. Higroskopik Dilatatörler: Rahmin ağzına yerleştirilerek yavaşca genleşip rahim ağzının açılmasını sağlayan bur aletler rahim ağzının mekanik dilatasyonunundan farklı olarak daha az travmaya yol açarlar.Laminaria denilen bu araçlar Laminaria L Ligitata denilen bitkinin kökleri kurutularak yapılır Sonra steril hale getirilerek rahim ağzının genişletmekte kullanılır.Ayrıca sentetik higroskopik dilatatörler yapılmıştır.Dilipan ve Lamicel etkili olarak kullanılmaktadır.

. Karman Kanülü ile aspirasyon. Karman kanülü denilen biraz büyükçe bir plastik enjektörü andıran bu alet negatif basınç ile gebelik mahsülünün emilmesini sağlar.Günümüzde genellikle karman kanülü yada vakum aspirasyon yöntemi ile küretaj yapılmaktadır. Bu sistemin uçları plastik olup kullanıldıktan sonra atılmalı ve tekrar kullanılmaması şiddetle önerilmektedir.Zaman zaman içinde renkli bir bir sıvının bulunduğu kavanozların içinden alınarak kullanılan kanüllerle kürtaj yapıldığında AİDS Hepatit gibi hastalıkların bulaşmasına neden olabilir.Mutlaka hekiminize karman kanülü ucu olarak kullanılan plastik kanüllerin ilk defa sizin için kullanılıp kullanılmadığını sorunuz.

. Vakum Aspirasyonu : Elektrikli Vakum Ekstraktör denilen aletin ucuna takılan plastik kanüllerle yapılan kürtaj işlemidir.Karman Kanülü gibi negatif basınçla işlem görmektedir.Sadece ondan farkı elektrikli olmasıdır.Yapılan çalışmalarda vakum aspiasyonu ile yapılan gebelik sonlandırılmasında devam eden gebelik oranı % 0.24,içeride parça kalma oranı ise % 5.4 olarak hesaplanmıştır.

. Lapatomi : Bazı durumlarda eskiden rahim alınması ,rahmin açılması ile gebelik sonladırılması işlemi yapılmaktaydı. Son yıllarda bu gebelik sonlandırmak amacıyla laporotomi hemen hemen hiç yapılmamaktadır.

. Gebelik Sonlandırmanın Medikal Başlatılması, Tarih boyunca kadınlar düşük yaptırmak amacıyla bir çok mekanik yöntemi ve bazı ilaçları kullanmışlardır.

1-Oksitocin Uygulanması,Doğumlarda doğum ağrılarını artırmak amacıyla serum içinde verilen ve arka hipofiz bezinden elde edilmiş ve kelime anlamı hızlı doğum olan bu maddeyi yüksek dozda kullandığımızda erken düşüklerin yapılmasında kullanılmaktadır.Daha düşük dozlardaise doğum taravayını başlatnak amacıyla kullanılmaktadır.

2-İntraamniotik Hiperosmotik Solüsyon Verilmesi :Bu işlem sırasında % 30-40 oranında üre ve % 20 salin çözeltisi kullanılmaktadır.Bu maddelerin rahim ağzından bir kateter yolu ile rahim içine amnios zarının dış kısımına verilmesi işlemidir.Ölüm,septik şok kalp yetersizliği gibi ciddi komplikasyonları nedeniyle terk edilmiştir.

3-Prostaglandin : Son yıllarda medikal tedavi olarak ortaya atılan ve özellikle 3. gebelik ayından sonra gebeliği sonlandırmak amacıyla kullanılan prostaglandinler ve anologları ciddi ölçülerde kullanım alanı bulmuşlardır.Prostaglandinlerin kulanım şekilleri:

a-Rahim ağzına yakın vagina arka tarafına yerleştirmek
b-Rahim ağzı kanalına veya rahim içi alt tarafına bir kateter yardımıyla jel şeklinde kullanımı
c-Ağızdan alınması
d-Amniosentez yaparak bebeğin suyunun içine bırakılması
e-Kas içine yapılması

Prostaglandinler miad geçmesi vakalarında rahim ağzını olgunlaştırmak amacıyla ,doğum veya sezeryan sonrası oluşan kanamaların kontrolünde,geç düşüklerin yapılmasında kullanılmaktadır. vaginal yolla uygulamalarda enfeksiyonların oluşması,rahim yırtılmamalarının meydana gelebileceği unutulmamalı ve mutlaka hastane koşullarında bir jinekolog denetiminde kullanılmalıdır.

4-Antiprogesteron RU 486 ,Mifrepriston adıyla piyasada bulunan bu etken madde progesteron reseptörelrine bağlanarak gebeliğin sonlandırılmasında kullanılmaktadır.

5-Methotrexate : Erken gebeliklerin ve dış gebeliğin medikal tedavisnde kullanılmaktadır.

jinekolog doktor

kürtaj

   Kürtaj ile ilgilidiğer makaleler

kürtaj Kürtaj
kürtaj Kimler kürtaj olabilir
kürtaj Kürtaj kaç aylık bebeklere yapılır
kürtaj 2 Aylık bebek kürtajla alınırmı
kürtaj 3 Aylık bebek kürtajla alınırmı
kürtaj 4 Aylık bebek kürtajla alınırmı
kürtaj 5 Aylık bebek kürtajla alınırmı
kürtaj Kürtaj riskleri
kürtaj Kürtaj sonrası ağrı
kürtaj Kürtaj sonrası kanama
kürtaj Kürtaj zararları
kürtaj Kürtaj nasıl yapılır
kürtaj Kürtaj sonrası Gebelik
kürtaj Kürtaj Sonrası Tampon Kullanımı
kürtaj Düşük Yapmak
kürtaj Kürtaj Sancısı
kürtaj Kürtaj Yasası
kürtaj Kürtaj Ne Zaman Yapılır
kürtaj Kürtaj Sınıflaması
kürtaj Kürtaj öncesi yapılması gereken testler
kürtaj Kürtaj Teknikleri
kürtaj Kürtaj sonrası bakım
kürtaj Kürtaj sonrası kanama
kürtaj Kürtaj sonrası ilk adet
kürtaj Kürtaj sonrasında cinsellik
kürtaj Kürtaj sonrasında hamilelik
kürtaj Kürtaj Fiyatları
kürtaj facebook sayfası
jinekolog doktor ahmet vehbi koca
      ANKET
 
      E-BÜLTEN
 
      EVLİLİK VE SAĞLIK
 
      ESTETİK
 
      GÜZELLİK
 
      SIKÇA GÖRÜLEN SORUNLAR
 
      OSTEOPOROZ
 
      JİNEKOLOJİ
 
      OBSTETRİK
 
      MEME HASTALIKLARI
 
      KISIRLIK VE TÜP BEBEK
 
      CİNSELLİK
 
      MENOPOZ