Jinekolog Doktor Telefonu

   Ultrason ve Ultrason Çeşitleri

ULTRASON NEDİR?

Ultrason işlemi, vücudun iç organlarını görmek için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanır. Ses dalgaları o kadar yüksektir ki, insan kulağı bunları duyamaz. Ses dalgaları, (tranduser adı verilen) el ile çalışan inceleme aygıtının içindeki küçük, titreşim yapan bir kristalden vücudun iç organlarına yönlendirilir. Skenır, bir görüntü oluşturmak için, sesi yansıtır veya ‘eko yapar’. Bir ultrason işlemi, yüksek kalitede görüntüler oluşturmaz; fakat, yayılmacı olmayıp, radyasyon da bulundurmaz. Karnın altında bulunan organların, pelvis içi organlarının ve göğüs dokusunun incelenmesinde yaygın olarak kullanılır. Ultrason özellikle, hamilelikteki ve kadın pelvis içi organlarındaki anormallikleri ortaya çıkarmak için kullanışlıdır.

ultrason

ULTRASON ÇEŞİTLERİ

2 Boyutlu Ultrason
3 Boyutlu Ultrason
4 Boyutlu Ultrason
Vajinal Ultrason
Ayrıntılı Ultrason
Doppler Ultrason
Renkli Doppler Ultrason

NASIL UYGULANIR?

Incelemeye başlamadan önce, derinin üzerine, ultrason dalgalarının, “transduser”den vücudun içine geçmesini sağlayacak, jöle kıvamında bir krem sürülür. İyi bir görüntü bulunana kadar, “transduser”, derinin üzerinde gezdirilir. Sonunda, görüntüler kayıda geçerken, sözkonusu bölgede hareketsiz tutulur.

İDRAR TORBASININ DOLU OLMASI GEREKLİMİDİR?

Kadınlar hamile değilken, veya hamileliğin ilk haftalarında, rahim ve yumurtalıklar pelvisin derinliklerinde bulunur ve genellikle bağırsakla çevrilidirler. Bağırsakta bulunan gaz, ultrason’un geçmesine engel olur. Bu nedenle, pelvisin içini ve rahimi görmek mümkün olmaz. İdrar torbasında bir miktar idrar bulunması halinde, bağırsak ileri doğru itilir.

Hamileliğin ilerlediği, artık rahmin pelvisin dışına çıkmış olduğu dönemde, içinde bir miktar idrar bulunan idrar torbası rahmin alt kısmını görmeyi kolaylaştırır. Bu, plasentanın alçakta ve bebeğin önünde bulunmadığından emin olmamıza yardımcı olur. Modern aygıtlarla yapılan incelemede, idrar torbasının çok dolu olması gerekmez.

ULTRASON HASAR YARATIR MI?

Hamile kadınlarda ultrason, yaklaşık 30 yıldır kullanılmaktadır. Birçok araştırma grubu tarafından yapılan yoğun araştırmalara rağmen, ultrason’un, gelişmekte olan bebeğe veya anneye herhangibir zarar
verdiğine dair hiçbir kanıt bulunmamıştır. Bazı ülkelerde, her hamilelikte en az bir kez ultrason kontrolundan geçme, alışılmış bir durumdur; ve bu, tüm gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılır.

ULTRASON’DA HERHANGİ BİR SINIRLAMA VARMIDIR?

Hamilelik dönemlerinde çok değerli bilgiler sağlayabilmesine ve cenindeki birçok anormalliği ortaya çıkarabilmesine karşın, ultrason, her durumdaki tüm sorunlara kesin yanıt veremez. Ultrason, bir bebeğin, her ayrıntıda normal olacağını garanti edemez.
Vücudunda ağrı veya şişkinlik olan kadınların kontrollarında olduğu gibi, diğer durumlarda, ultrason görüntüleri herzaman diğer testlerin sonuçlarıyla birlikte göz önüne alınmalıdır..

HAMİLELİKTE NEDEN ULTRASON KULLANILIR?

Hamilelik sırasında ultrason’la bir inceleme yapılmasının en yaygın sebepleri şunlardır:

• Bir bebeğin doğumunun nezaman olacağını belirlemek için
• Hamileliğin ilk dönemlerinde kanama olup olmadığını ve hamileliğin normal sürüp sürmediğini anlamak için
• Birden fazla cenin (bebek) olup olmadığını anlamak için
• Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde kanama olup olmadığını anlamak için. İnceleme, plasentanın pozisyonunu gösterir.
• Bebeğin fiziksel gelişimini kontrol etmek için ve mümkün olabildiğince, herhangibir anormallik bulunmadığından emin olmak için
• Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde, bebeğin, hamileliğin içinde bulunduğu dönemin gerektirdiği büyüklüğe ulaşıp ulaşmadığını anlamak için. Hamilelik sırasında yapılan herhangi bir ultrason, yukarıdaki listede belirtilenlerin büyük bölümünü düzenli olarak kontrol edecektir.

Üçüncü aydan (15-16 haftadan) sonra, bebeğin kolları ve bacaklarıyla birlikte, omurgası, midesi, idrar torbası ve kalbinin de aralarında bulunduğu, birçok organı ayrıntılı olarak görülebilir. Neyazık ki, bu inceleme sırasında “Down’s Sendromu”nu (mongolluk) teşhis etmek mümkün değildir. Ancak, diğer birçok anormallik önlenebilir.

2 boyutlu ultrasonULTRASON BAŞKA HANGİ BAKIMLARDAN YARDIMCI OLABİLİR?

Sürekli bir şekilde resim verdiği için, ultrason, vücudun derinliklerindeki bir bölgeye sokulan bir iğneyi yönlendirmede çok yardımcı olur. Amniyosentez (bebeğin etrafındaki sudan bir miktar alma) gibi bir
işlem, iğneyi ultrasonla izleyerek gerçekleştirilir. Hamile olmayan hastalarda, yumurtalığın üzerindeki kistlerde bulunan sıvı temizlenebilir ve “Invitro Fertilizasyon” (IVF) – suni döllenme tedavisinde yumurtalar, aynı yöntemle yumurtalıklardan toplanabilir.

RESİMLER NEYE BENZİYOR?

Ultrason, her seferinde sadece bir dilimin veya bölümün resmini verir. Bu, bir ekmekten alınmış bir dilime bakmak gibidir.Ekranda görülen resimler, bir seferde, bebeğin tamamını göstermez, ancak sadece bir dilimini gösterir. Bebeğin başını ve vücudunu gösteren bir resmin, aynı anda, bebeğin kollarını ve bacaklarını da göstermesi olası değildir. İnceleme sırasında, ekrandaki ilgili özellikleri size göstermek için her türlü gayret sarfedilecektir.

VAJİNAL İNCELEME NEDİR?

Hastaları, özel olarak şekil verilmiş bir sonda kullanarak, vajinanın içinden incelemek mümkündür. Hastanın idrar torbası boş olmalıdır. İnceleme amacıyla vajinaya, küçük bir skenır yerleştirilir.
Biraz rahatsızlık hissedilmekle birlikte, bu işlem cenine kesinlikle zarar vermez. Hamile olmayan veya hamileliğin ilk dönemlerinde bulunan hastalarda bu yöntem, genellikle daha iyi görüntü ve bu nedenle de daha fazla bilgi sağlar.


DETAYLI BİLGİ İÇİN JİNEKOLOG OP.DR AHMET VEHBİ KOCA İLE GÖRÜŞÜP BİLGİ EDİNEBİLİR RANDEVU ALABİLİRSİNİZ... 0532 248 28 03

   Ultrason Çeşitleri

2 boyutlu ultrason  2 Boyutlu Utrason
2 Boyutlu Ultrason Gebeliğin her ayında en çok uygulanan ultrason çeşitidir. Gebeliğin ilk aylarında gebelik kesesini, bebeği, kalp atışını gözlemek ve ölçmek amacıyla yapılır. İleriki aylarda bebeğin amnion suyunun miktarını, bebeğin kilosunu, gelişmesini, plasentanın yerini, bebeğin iç organlarını incelemek için yapılır.
3 boyutlu ultrason  3 Boyutlu Ultrason
3 Boyutlu Ultrason Gebelikte 3 boyutlu ultrason incelemesi yukarıdakilerden farklı olarak şart değildir. Bebekteki anomali varlığını araştırmak için en iyi ultrason incelemesi ayrıntılı (iki boyutlu) ultrason incelemesidir. 3 boyutlu ultrason bebeğin fotoğraflarını, yüzünü v.b üç boyutlu halde aileye gösterebilir. Karından yapılır.
4 boyutlu ultrason  4 Boyutlu Ultrason
4 Boyutlu Ultrason Hamilelikte uygulanması şart değildir. 3 boyutlu ultrasondan farklı olarak burada görüntü hareketlidir. Yani 3 boyutlu ultrason bebeği fotoğraf gibi gösterir, 4 boyutlu ultrason bebeği video gibi gösterir diyebiliriz. Karından yapılır.
vajinal ultrason  Vajinal ultrason
Vajinal Ultrason Hamileliğin özellikle ilk aylarında bebek küçük olduğu için tercih edilir. Bebeği ve kalp atımını karından yapılan ultrasona göre çok daha net gösterir. İlerleyen gebelik aylarında ender durumlar dışında kullanılmaz. Gebeliğin her ayında uygulanmasında bir sakınca yoktur. Gebelikte vajinal muayene ve vajinal ultrason hakkında detaylı bilgi için bizi arayınız.
ayrıntılı ultrason  Ayrıntılı ultrason
Ayrıntılı Ultrason Hamileliğin 17-23 haftaları arasında bebekte doğumsal bir sakatlık var mı diye araştırmak için yapılır. Obstetrik ultrason gibi karından yapılır ancak daha uzun süre alır. Ayrıntılı ultrason hakkında detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Obstetrik ultrasonografi (normal gebelik ultrason incelemesi) gibi iki boyutlu ultrason cihazı kullanılarak yapılır.
doppler  Doppler ultrason
Dopller Ultrason Her gebelikte uygulanamaz, bazı riskli durumların varlığında gerekebilir. Bazı damarlardaki kan akımlarıma dayanarak bebeğin iyilik hali hakkında fikir verir. Karından Yapılır.
renkli doppler  Renkli Doppler ultrason
Renkli doppler Ultrason Dopler ultrasonun bir çeşitidir, her gebelikte uygulanmaz, bazı riskli durumları netleştirmek amacıyla uygulanır. Karından yapılır.
 
FACEBOOK
jinekolog doktor ahmet vehbi koca
      ANKET
 
      E-BÜLTEN
 
      EVLİLİK VE SAĞLIK
 
      ESTETİK
 
      GÜZELLİK
 
      SIKÇA GÖRÜLEN SORUNLAR
 
      OSTEOPOROZ
 
      JİNEKOLOJİ
 
      OBSTETRİK
 
      MEME HASTALIKLARI
 
      KISIRLIK VE TÜP BEBEK
 
      CİNSELLİK
 
      MENOPOZ