Jinekolog Doktor Telefonu

   Genital Enfeksiyon

Vajinal Akıntı Nedir ?

Vajinal Akıntılar Fizyolojik ve Patolojik olarak iki bölümde incelenir.Fizyolojik Akıntılar dediğimiz yani doğal akıntılar , cinsel ilişki esnasında oluşan vajina içi beyaz renkli ıslaklık , Adet Kanaması östojen hormonlarının değişmesi ile meydana gelen akıntı veya gebelik sırasında meydana gelen akıntlardır.Birde Patolojik yani doğal olmayan akıntılar vardır.Bunlar Rahim Kanseri hastalıklarında ,Vajinadaki Mantar hastalıklarında , cinsel yolla bulaşan hastalıklarda Bakterilerin sebebiyet verdiği akıntılar ,virüslerin yada yabancı cisimlerin neden olduğu akıntılar , yada yanlış iç çamaşırı seçimi veya hijyen kurallarına uyulmaması sonucunda ortaya çıkan Vajinal akıntı çeşitleridir.Kadınların Hayatında en çok karşılaştığı sorunların başında gelir.Vajinal akıntının miktarı bazen az bazense çoktur.Bazı Vajinal Mantarlar da Kadınlarla birlikte eş tedaviside gerekebilir.Hastalığa Tanı konulmasının başında vajinal akıntı nın fizyolojik yada Patolojik olmasının anlaşılmasıdır.

Vajinal Akıntı Tanısı Nasıl Konur ?

Vajinal yoldan gelen akıntı laboratuvarda incelenerek doktor Muayenesi ile netlik kazanır.Vajinal akıntı fizyolojik değil yani patolojik ise incelenmek üzere mikroskopla test edilir.Bazı durumlarda gözle görülür olarak hastalığın tanısı Jinekolog Doktor tarafından konulabilir.

Vajinal Akıntılar Nasıl Tedavi Edilir ?
  • Vajinal akıntılar Doktor muayenesinden ve test sonucundan sonra kesin tanı konulduktan sonra Akıntı türüne göre yani hastalığa bağlı olarak kullanılacak ilaç veya tedavi yöntemi belirlenir vebu doğrultuda net sonuçlaralınır.Bazı durumlarda özellikle cinsel yolla bulaşan genital enfeksiyon rahatsızlıklarında hastanın eşiyle birlikte tedavi olması gerekir.

Öneriler :Vajinal enfeksiyon  ve servikal enfeksiyon dışında da bir çok hastalık vajinal akıntı yapabilir. Genital bölgede kullanılan kozmetik ürünleri , Kadın pedleri,vajina tamponları veya kokulu prezervatif gibi cisimler vajinada tahriş yapıp akıntıya neden olabilir. 

Bu Sebepler dışında çok nadir de olsa Vajinadaki tümörlerde Vajinada akıntı yapabilir.

Eğerki genital bölgenizde bir sorun,şüphe yada yada belirti var ise öncelikle mutlaka Jinekolog Hekime muayene olunuz. Çeşitli öneriler veya internetten okuyarak elde ettiğiniz bilgiler sizlere kesin sonuç vermez ve tanı konulamaz.

   Patolojik Vajinal Akıntılar

vajina mantarı  Kansere Bağlı Vajinal Akıntı
Devam
vajina mantarı  Vajinal Mantar Enfeksiyonları
Devam
bakteriyel vajinit  Bakteriyel Vajinit
Devam
Trikomonas Vajinit Enfeksiyonu  Trikomonas Vajinit Enfeksiyonu
Devam
sistit  Sistit
Devam
rahim ağzı enfeksiyonu servisit  Rahimağzı Enfeksiyonu (Servisit)
Devam
toksik şok sendromu  Toksik Şok Sendromu
Devam
yumurtalık iltihabı  Yumurtalık İltihabı ( Pelvik Enfeksiyon )
Devam
bartolin kisti  Bartolin Kisti ve Absesi
Devam
 
FACEBOOK
jinekolog doktor ahmet vehbi koca
      ANKET
 
      E-BÜLTEN
 
      EVLİLİK VE SAĞLIK
 
      ESTETİK
 
      GÜZELLİK
 
      SIKÇA GÖRÜLEN SORUNLAR
 
      OSTEOPOROZ
 
      JİNEKOLOJİ
 
      OBSTETRİK
 
      MEME HASTALIKLARI
 
      KISIRLIK VE TÜP BEBEK
 
      CİNSELLİK
 
      MENOPOZ